C0805C102KARAC7800
Mfr.Part #
C0805C102KARAC7800
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Tolerance :
10%
Base Product Number :
C0805C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Depth (mm) :
1.25
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
2 mm
Dielectric :
X7R
Width :
1.25 mm
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Height (mm) :
0.78
Capacitance Value :
0.001uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Case Style :
Ceramic Chip
Subcategory :
Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size Code :
Voltage :
250VDC
Class :
Class 2
Lead Style :
Series :
SMD Comm X7R Tip-Ring
Mounting :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1000 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Product Length (mm) :
2
Features :
Microwave Application :
No
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package / Case :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Multilayer :
yes
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
250V
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Height :
0.78 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Failure Rate :
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
KEMET Corporation
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Positive Tolerance :
10%
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C102KARAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0805, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, C0805C102KARAC7800 pinout, C0805C102KARAC7800 datasheet PDF, C0805C102KARAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C102KARAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C102KARAC7800
SMD Comm X7R Tip-Ring 1000 pF 250V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805