C0805C102J2GECAUTO7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C102J2GECAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 1NF 200V C0G 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1000pF
Series :
ESD SMD Auto C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive, ESD Protection
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
200V
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
KEMET C0805C102J2GECAUTO7210
ESD SMD Auto C0G 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)