C0805C102G5GEC7800
Mfr.Part #
C0805C102G5GEC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0805 1NF 50V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL
Applications :
ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ESD SMD Comm C0G
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0805C102G5GEC7800
ESD SMD Comm C0G 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805C102G5GEC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C0805C102G5GEC7800 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm