C0805C102G1GEC7800
Mfr.Part #
C0805C102G1GEC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0805 1NF 100V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
ESD Protection
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
ESD SMD Comm C0G
KEMET C0805C102G1GEC7800
ESD SMD Comm C0G 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805C102G1GEC7800 Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
C0805C102G1GEC7800 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm