C0805C101M5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C101M5GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Length :
2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Depth :
1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
100pF
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C