C0805C101K2GAL7800
Mfr.Part #
C0805C101K2GAL7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Length :
2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
High Reliability
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Capacitance :
100 pF
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
C0G (NP0)
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
200V
Class :
Class 1
Height :
0.78 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.25 mm
Base Product Number :
C0805C
Product Status :
Active
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Features :
Low ESL
Lead Style :
Tolerance :
±10%
KEMET C0805C101K2GAL7800
SMD Comm C0G SnPb 100 pF Capacitor ±10% Surface Mount, MLCC 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C 0805 (2012 Metric)