C0805C101J8HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C101J8HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0805 100PF 10V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
880μm
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
100pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Low ESL, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805C101J8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 100pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)