C0805C101J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0805C101J5GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Feature :
Low ESL
Termination :
SMD/SMT
Series :
SMD Auto C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
100pF
Thickness :
889μm
Length :
2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Applications :
Automotive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
0805
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
1.25mm
Published :
2011
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height :
880μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C