C0805C101FCGACAUTO
Mfr.Part #
C0805C101FCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP 0805 100PF 500V C0G 1% AUTO
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Termination :
Standard
Capacitance :
100 pF
Qualification :
AEC-Q200
Features :
Low ESL, High Voltage
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.25 mm
Type :
High Voltage C0G Dielectric Commercial MLCCs
Series :
SMD Auto C0G HV
Failure Rate :
Length :
2 mm
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Class :
Class 1
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
1 %
Applications :
Automotive
KEMET C0805C101FCGACAUTO
SMD Auto C0G HV 100 pF 500V Ceramic Capacitor 1 % C0G, NP0 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 metric)
C0805C101FCGACAUTO Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
C0805C101FCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)