C0805C100F5GACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C100F5GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
2mm
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
880μm
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto C0G
Feature :
Low ESL
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
1.25mm
Multilayer :
yes
Tolerance :
±1%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
32 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0805C100F5GACAUTO
SMD Auto C0G 10pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)