C06CF2R7B-9UN-X1T
Mfr.Part #
C06CF2R7B-9UN-X1T
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Capacitance :
2.7pF
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
26 Weeks
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Datasheets
C06CF2R7B-9UN-X1T
Knowles Precision C06CF2R7B-9UN-X1T
CF 2.7pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C06CF2R7B-9UN-X1T Overview
Ceramic capacitor is 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
C06CF2R7B-9UN-X1T Features
a size/dimension of 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V