C06CF270J-9UN-X1T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C06CF270J-9UN-X1T
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
2.012816mg
Capacitance :
27pF
Series :
CF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Width :
800μm
Length :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Height :
800μm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
26 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
C06CF270J-9UN-X1T
Knowles Precision C06CF270J-9UN-X1T
CF 27pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C06CF270J-9UN-X1T Overview
This device's program size/dimension is 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
C06CF270J-9UN-X1T Features
a size/dimension of 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V