C062C104K1R5CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C062C104K1R5CA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Stock
738
In Stock :
738
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
2.29mm
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
2909
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
100nF
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
7.37mm
JESD-609 Code :
e0
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
5.08mm
Lead/Base Style :
Straight
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Package / Case :
Molded
HTS Code :
Depth :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
640 μm
Termination :
Radial
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Length :
7.37mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
C062C104K1R5CA
KEMET C062C104K1R5CA
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Molded