C0603X7S0J154M030BC
Mfr.Part #
C0603X7S0J154M030BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 6.3V X7S 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.15μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Depth :
300μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7S
Weight :
170.097139μg
Case Code (Metric) :
Feature :
Low ESL
Series :
C
Temperature Characteristics Code :
X7S
Case Code (Imperial) :
Height :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.3mm
Thickness :
355.6μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Tolerance :
±20%
Length :
0.6mm
Datasheets
C0603X7S0J154M030BC
TDK Corporation C0603X7S0J154M030BC
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)