C0603X682J4REC7867
Mfr.Part #
C0603X682J4REC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
CAP CER 0603 6.8NF 16V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
ESD SMD Comm X7R
Capacitance :
6800pF
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
KEMET C0603X682J4REC7867
ESD SMD Comm X7R 6800pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)