C0603X5R1H151M
Mfr.Part #
C0603X5R1H151M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 150PF 50V X5R 0201
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
0.6mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
150pF
Case Code (Metric) :
0603
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0201
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Series :
C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
300μm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.3mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
330.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Datasheets
C0603X5R1H151M
TDK Corporation C0603X5R1H151M
C 150pF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)