C0603X560M5HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X560M5HACAUTO
Description
CAP CER 0603 56PF 50V ULTRA STAB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
56pF
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C0603X560M5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 56pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)