C0603X153K4REC7411
Mfr.Part #
C0603X153K4REC7411
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 15NF 16V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.015µF
Applications :
Boardflex Sensitive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination
Series :
ESD SMD Comm X7R
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
KEMET C0603X153K4REC7411
ESD SMD Comm X7R 0.015μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)