C0603JB1A104K030BC
Mfr.Part #
C0603JB1A104K030BC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.1UF 10V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Temperature Coefficient :
JB
Series :
C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.3mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Terminations :
2
Length :
0.6mm
Temperature Characteristics Code :
JB
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Thickness :
330.2μm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
300μm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
ECCN Code :
EAR99
Weight :
2.012816mg
Termination :
SMD/SMT
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
HTS Code :
TDK Corporation C0603JB1A104K030BC
C 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603JB1A104K030BC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is JB.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C0603JB1A104K030BC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V