C0603C473K4RAC7867
Mfr.Part #
C0603C473K4RAC7867
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Series :
SMD Comm X7R
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Base Product Number :
C0603C
Lead Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Status :
Active
Width :
0.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Class :
Class 2
Tolerance (+ or -) :
10%
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
16V
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance Value :
0.047uF
Product Length (mm) :
1.6
Pbfree Code :
yes
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Lead Spacing :
Height :
0.8 mm
Wire Form :
Not Required
Case Style :
Ceramic Chip
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Style :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Microwave Application :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Length Tolerance (mm) :
±0.15
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Applications :
Bypass, Decoupling
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitance :
47000(pF)
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Features :
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
Flat
Negative Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
Pad
Product Depth (mm) :
0.8
Number of Terminals :
2
Positive Tolerance :
10%
Tolerance :
10%
Product Diameter (mm) :
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
Not Required
Package / Case :
Dissipation Factor (%) :
3.5
Height - Seated (Max) :
Temp Coeff (Dielectric) :
Product :
General Type MLCCs
KEMET Corporation
Special Feature :
Non Polar Device|Temperature Stable Dielectric
Depth Tolerance (mm) :
±0.15
Packaging :
Tape and Reel
Rad Hardened :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
HTS :
Voltage :
16VDC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Height Tolerance (mm) :
±0.07
Mounting :
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C473K4RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Voltage:16VDC, C0603C473K4RAC7867 pinout, C0603C473K4RAC7867 datasheet PDF, C0603C473K4RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C473K4RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C473K4RAC7867
SMD Comm X7R 47000(pF) 16V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603