C0603C390K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C390K5RACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
39pF
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Height :
870μm
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
Series :
SMD Auto X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603C390K5RACAUTO
SMD Auto X7R 39pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)