C0603C332J5RECAUTO
Mfr.Part #
C0603C332J5RECAUTO
Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive, ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
3300pF
Series :
ESD SMD Auto X7R
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.8mm
Width :
0.8mm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
KEMET C0603C332J5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 3300pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)