C0603C222KCRAC7867
Mfr.Part #
C0603C222KCRAC7867
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 0603
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Comm X7R HV
Feature :
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
2200pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
500V
KEMET C0603C222KCRAC7867
SMD Comm X7R HV 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)