C0603C151J1GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C151J1GACAUTO
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 0603
Height :
0.8mm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Published :
Series :
SMD Auto C0G
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
150pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
KEMET C0603C151J1GACAUTO
SMD Auto C0G 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)