C0603C112K5JAC7867
Mfr.Part #
C0603C112K5JAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1100PF 50V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
863.6μm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1100pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series :
SMD Comm U2J
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
870μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
KEMET C0603C112K5JAC7867
SMD Comm U2J 1100pF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)