C0603C102M5GECAUTO
Mfr.Part #
C0603C102M5GECAUTO
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height :
0.8mm
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
ESD SMD Auto C0G
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
Applications :
Automotive, ESD Protection
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
KEMET C0603C102M5GECAUTO
ESD SMD Auto C0G 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)