C0603C102K2RAL7867
Mfr.Part #
C0603C102K2RAL7867
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
2.5
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Ratings :
Failure Rate :
Product Length (mm) :
1.6
Mounting :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SMD Comm X7R SnPb
ECCN (US) :
EAR99
Product Status :
Active
Base Product Number :
C0603C
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
200VDC
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Depth (mm) :
0.8
Microwave Application :
No
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Capacitance :
1000 pF
Capacitance Value :
0.001uF
Lead Style :
Features :
Voltage - Rated :
200V
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C102K2RAL7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:200VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0603C102K2RAL7867 pinout, C0603C102K2RAL7867 datasheet PDF, C0603C102K2RAL7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C102K2RAL7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C102K2RAL7867
SMD Comm X7R SnPb 1000 pF 200V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603