C04UL3R6B-6SN-X0T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C04UL3R6B-6SN-X0T
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Dissipation Factor :
0.05 %
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
UL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
3.6pF
Feature :
Ultra Low ESR, Gold Flash Termination
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
C04UL3R6B-6SN-X0T
Knowles Precision C04UL3R6B-6SN-X0T
UL 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C Ultra Low ESR, Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C04UL3R6B-6SN-X0T Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C04UL3R6B-6SN-X0T Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V