C04UL2R4C-6SN-X0T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C04UL2R4C-6SN-X0T
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.25pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
2.4pF
Feature :
Ultra Low ESR, Gold Flash Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
26 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
C04UL2R4C-6SN-X0T
Knowles Precision C04UL2R4C-6SN-X0T
UL 2.4pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C Ultra Low ESR, Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C04UL2R4C-6SN-X0T Overview
Ceramic capacitor is 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
C04UL2R4C-6SN-X0T Features
a size/dimension of 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm