C0402X7R1A101K020BC
Mfr.Part #
C0402X7R1A101K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 10V X7R 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Series :
C
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Length :
0.4mm
Feature :
Low ESL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
228.6μm
Depth :
200μm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Height :
200μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C