C0402X6S1A681K020BC
Mfr.Part #
C0402X6S1A681K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 10V X6S 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
0.4mm
Thickness :
228.6μm
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Capacitance :
680pF
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X6S
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X6S
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Weight :
652.039032μg
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Width :
0.2mm
TDK Corporation C0402X6S1A681K020BC
C 680pF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402X6S1A681K020BC Overview
Programs on this device are of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X6S being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
C0402X6S1A681K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V