C0402X6S0J151M020BC
Mfr.Part #
C0402X6S0J151M020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 6.3V X6S 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
228.6μm
Temperature Characteristics Code :
X6S
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Terminations :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Temperature Coefficient :
X6S
Published :
Length :
0.4mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±20%
Capacitance :
150pF
Height :
200μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Series :
C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Width :
0.2mm
TDK Corporation C0402X6S0J151M020BC
C 150pF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402X6S0J151M020BC Overview
A program's size/dimension is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm for this device.Its coefficient is X6S and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
C0402X6S0J151M020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V