C0402T270J3GAC7867
Mfr.Part #
C0402T270J3GAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 27PF 25V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Status :
Active
Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Ratings :
COTS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
Base Product Number :
C0402T
Product Height (mm) :
0.5
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
0.5
Capacitance :
27 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Dielectric :
C0G
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Termination Style :
Pad
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
High Reliability
Lead Style :
Construction :
Flat
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Series :
SMD COTS C0G
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
27pF
Voltage - Rated :
25V
Failure Rate :
Features :
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
25Vdc
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Case Style :
Ceramic Chip
Product Length (mm) :
1
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting :
Surface Mount, MLCC
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402T270J3GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0402T270J3GAC7867 pinout, C0402T270J3GAC7867 datasheet PDF, C0402T270J3GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402T270J3GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402T270J3GAC7867
SMD COTS C0G 27 pF 25V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402