C0402T220K5GAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402T220K5GAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Base Product Number :
C0402T
Failure Rate :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage :
50VDC
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dissipation Factor (%) :
0.1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
0.5
Termination Style :
Pad
Capacitance :
22 pF
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Height (mm) :
0.5
Capacitance Value :
22pF
Number of Terminals :
2
Microwave Application :
No
Construction :
Flat
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Size (mm) :
1 X 0.5
Product Length (mm) :
1
Applications :
High Reliability
Series :
SMD COTS C0G
Dielectric :
C0G
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage - Rated :
50V
Features :
Case Style :
Ceramic Chip
Tolerance :
10%
Mounting :
Surface Mount
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
COTS
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402T220K5GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0402T220K5GAC7867 pinout, C0402T220K5GAC7867 datasheet PDF, C0402T220K5GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402T220K5GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402T220K5GAC7867
SMD COTS C0G 22 pF 50V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402
C0402T220K5GAC7867 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm).Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 22pF is the capacitance value of this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
C0402T220K5GAC7867 Features
a size/dimension of 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
a capacitance value of 22pF