C0402T104K8RBC7867
Mfr.Part #
C0402T104K8RBC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
0.1 µF
Product Length (mm) :
1
Package / Case :
Ratings :
COTS
Voltage :
10VDC
Capacitance Value :
0.1uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7R
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Microwave Application :
No
Voltage - Rated :
10V
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Style :
Construction :
Flat
Dissipation Factor (%) :
5
Product Height (mm) :
0.5
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Features :
Tolerance :
10%
Product Depth (mm) :
0.5
Base Product Number :
C0402T
Packaging :
Tape and Reel
Series :
SMD COTS X7R
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Pad
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402T104K8RBC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Voltage:10VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0402T104K8RBC7867 pinout, C0402T104K8RBC7867 datasheet PDF, C0402T104K8RBC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402T104K8RBC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402T104K8RBC7867
SMD COTS X7R 0.1 µF 10V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402
C0402T104K8RBC7867 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm).Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.1uF.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C0402T104K8RBC7867 Features
a size/dimension of 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
a capacitance value of 0.1uF