C0402T102K3RAC7867
Mfr.Part #
C0402T102K3RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage :
25Vdc
Height - Seated (Max) :
Product Length (mm) :
1
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Height (mm) :
0.5
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Microwave Application :
No
Lead Style :
Dielectric :
X7R
Product Depth (mm) :
0.5
Dissipation Factor (%) :
3.5
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Capacitance :
1000 pF
Series :
SMD COTS X7R
Capacitance Value :
0.001uF
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number :
C0402T
Mounting :
Surface Mount
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Construction :
Flat
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402T102K3RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Package / Case:0402, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0402T102K3RAC7867 pinout, C0402T102K3RAC7867 datasheet PDF, C0402T102K3RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402T102K3RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402T102K3RAC7867
SMD COTS X7R 1000 pF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402
C0402T102K3RAC7867 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm).Assuming no potential difference (e.g., voltage) between the conductors, 0.001uF is the capacitance value of this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
C0402T102K3RAC7867 Features
a size/dimension of 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
a capacitance value of 0.001uF