C0402T100J5GAL7867
Mfr.Part #
C0402T100J5GAL7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
10 pF
Voltage - Rated :
50V
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
COTS
Base Product Number :
C0402T
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Series :
SMD COTS C0G
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Applications :
High Reliability
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
KEMET C0402T100J5GAL7867
SMD COTS C0G 10 pF Capacitor ±5% Surface Mount, MLCC 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C 0402 (1005 Metric)
C0402T100J5GAL7867 Overview
If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -55°C ~ 125°C.
C0402T100J5GAL7867 Features
an operating temperature of -55°C ~ 125°C