C0402S391K5RAC7867
Mfr.Part #
C0402S391K5RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
Pad
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance Value :
390pF
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
SMD Comm X7R FE
Product Status :
Active
Voltage :
50VDC
Product Height (mm) :
0.5
Lead Spacing :
Base Product Number :
C0402S
ECCN (US) :
EAR99
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Dissipation Factor (%) :
2.5
Voltage - Rated :
50V
Features :
Floating Electrode
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Depth (mm) :
0.5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Length (mm) :
1
Capacitance :
390 pF
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting :
Surface Mount
Failure Rate :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402S391K5RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0402S391K5RAC7867 pinout, C0402S391K5RAC7867 datasheet PDF, C0402S391K5RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402S391K5RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402S391K5RAC7867
SMD Comm X7R FE 390 pF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402