C0402S102K4RACAUTO
Mfr.Part #
C0402S102K4RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Floating Electrode
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Series :
SMD Auto X7R FE
KEMET C0402S102K4RACAUTO
SMD Auto X7R FE 1000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Floating Electrode Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)