C0402JB1A152M020BC
Mfr.Part #
C0402JB1A152M020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 10V JB 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
652.039032μg
Thickness :
228.6μm
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
0.4mm
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Series :
C
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
JB
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1500pF
Width :
0.2mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Temperature Coefficient :
JB
TDK Corporation C0402JB1A152M020BC
C 1500pF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402JB1A152M020BC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.This coefficient equals JB indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
C0402JB1A152M020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V