C0402JB0J682M020BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402JB0J682M020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 6.3V JB 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Voltage - Rated :
6.3V
Weight :
652.039032μg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
6800pF
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
203.2μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Min Operating Temperature :
-25°C
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
JB
Thickness :
228.6μm
Published :
Length :
TDK Corporation C0402JB0J682M020BC
C 6800pF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% JB 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402JB0J682M020BC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -25°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is JB.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
C0402JB0J682M020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V