C0402CH1C820K020BC
Mfr.Part #
C0402CH1C820K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 16V CH 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
82pF
Feature :
Low ESL
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
CH
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Width :
0.2mm
Series :
C
Temperature Characteristics Code :
CH
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Weight :
652.039032μg
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
0.4mm
Thickness :
228.6μm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
TDK Corporation C0402CH1C820K020BC
C 82pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402CH1C820K020BC Overview
Programs on this device are of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with CH being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
C0402CH1C820K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V