C0402CH1C390K020BC
Mfr.Part #
C0402CH1C390K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 39PF 16V CH 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Length :
0.4mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Low ESL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Series :
C
Weight :
652.039032μg
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
228.6μm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
39pF
Temperature Characteristics Code :
CH
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
CH
Width :
0.2mm
Lead Free :
Lead Free
TDK Corporation C0402CH1C390K020BC
C 39pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402CH1C390K020BC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
C0402CH1C390K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V