C0402CH1C1R5C020BC
Mfr.Part #
C0402CH1C1R5C020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 1.5PF 16V CH 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1.5pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Thickness :
228.6μm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Series :
C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
CH
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Width :
0.2mm
Tolerance :
±0.25pF
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
CH
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Feature :
Low ESL
Length :
0.4mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
TDK Corporation C0402CH1C1R5C020BC
C 1.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF CH 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402CH1C1R5C020BC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is CH.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C0402CH1C1R5C020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V