C0402CH1C120K020BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402CH1C120K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 16V CH 01005
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
0.4mm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Weight :
652.039032μg
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Temperature Coefficient :
CH
Capacitance :
12pF
Temperature Characteristics Code :
CH
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.2mm
Multilayer :
yes
Thickness :
228.6μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
TDK Corporation C0402CH1C120K020BC
C 12pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)
C0402CH1C120K020BC Overview
A 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is CH.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
C0402CH1C120K020BC Features
a size/dimension of 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V