C0402C911K5JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C911K5JACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 910PF 50V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
52 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
550μm
Series :
SMD Auto U2J
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
910pF
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0402C911K5JACAUTO
SMD Auto U2J 910pF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)