C0402C911J3GAC7867
Mfr.Part #
C0402C911J3GAC7867
Description
CAP CER 910PF 25V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Length :
1mm
Tolerance :
±5%
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
910pF
Series :
SMD Comm C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
Low ESL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Width :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Dielectric Material :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0402C911J3GAC7867
SMD Comm C0G 910pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)