C0402C911G3GAC7867
Mfr.Part #
C0402C911G3GAC7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 910PF 25V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD Comm C0G
Base Product Number :
C0402C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Style :
Capacitance :
910 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing :
Features :
Low ESL
Voltage - Rated :
25V
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0402C911G3GAC7867
SMD Comm C0G 910 pF 25V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C0402C911G3GAC7867 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C0402C911G3GAC7867 Features
a size/dimension of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)