C0402C910F8HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C910F8HACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 91PF 10V ULTRA STAB
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
91pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
550μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
Automotive
Feature :
Low ESL, High Temperature
KEMET C0402C910F8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 91pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)