C0402C821M4JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C821M4JACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 16V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated :
16V
Series :
SMD Auto U2J
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Capacitance :
820pF
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
KEMET C0402C821M4JACAUTO
SMD Auto U2J 820pF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)